Halat Kesme Makinaları
Halat Kesme Makinaları

Beton kesme sistemlerindeki en gelişmiş teknolojinin ürünü hidrolik tel kesme makinesidir. Yüksek değerlerde kesme derinliğine ulaşabilen tek sistemdir. Gücünü hidrolik üniteden alarak aparatlarının montajı ile beton kütle çevresinde dönen elmas kesicilerden oluşan tel (halat) desteği ile kesim yapar.

Kesim uygulamalarından biri olan halatlı kesim uygulaması 40 cm ve daha kalın betonların kesilmesi için kullanılmaktadır. Halatlı kesim makinesi halatlı sistem olup halat üzerinde yerleştirilmiş elmaslar ile çok kalın betonları rahatlıkla kesebilmektedir.

Çeşitli aparatlar aracılığı ile halatlı kesim uygulamalarında çözüm üretilebilmektedir. Düz bir kesim sağlanabilmektedir. Halatlı kesim makineleri 40 cm üstü betonlarda tercih edilmektedir.

Beton kalınlığında sınır tanımayan halatlı kesim makinesi donatılı betonlarda 5 cm demir donatısını kesmektedir.
Halatlı kesim uygulamaları kesim operatörü için de bir tehlike arz etmemektedir. Halat kesimin tek olumsuz yönü halatlı kesim makinelerinin her alanda çalışmaya müsait olamamasından kaynaklanmaktadır. Makine her alana giremeyeceği için halatlı kesim makineleri her kesim uygulamasında kullanılamamaktadır.

Diğer isimleri tel kesme, halat ile beton kesme, elmas halat ile kesme, tel halat ile kesim olan halatlı kesim uygulaması farklı isimler ile telaffuz edilmektedir.